piątek, 25 lipca 2014

Ile wynosi odszkodowanie za zerwane ACL?

Witam Was ponownie;) Tym razem chciałbym pochylić się nad problemem, jakim jest odszkodowanie i nieprzypadkowo użyłem tutaj słowa "problem". Tak się składa, że każdy z nas jest gdzieś ubezpieczony, wypadało by więc w przypadku zerwania wiązadła krzyżowego przedniego w kolanie otrzymać jakieś pieniążki od ubezpieczyciela żeby pokryć koszty leczenia i zdobyć jakieś zadośćuczynienie w zamian za poniesiony ból, utratę zdrowia i czasu.
Oto kilka ważnych i przydatnych informacji:
W dzisiejszych czasach przyznawanie odszkodowań odbywa się zupełnie inaczej niż kiedyś. Dawniej stawiano się na komisję lekarską, która oceniała nasz stan i ogólną sprawność po wyleczeniu urazu. Dziś ubezpieczalnie wyznaczają kwotę odszkodowania z tytułu NW (nieszczęśliwego wypadku) poprzez określenie stopnia naszego uszczerbku na zdrowiu, a określa się go... za pomocą specjalnej tabelki, przedstawiającej:
  •  rodzaj odniesionej kontuzji (np. nasze zerwane więzadło krzyżowe przednie kolana),
  •  uszczerbek zdrowotny w procentach (w przypadku więzadeł jest to przedział 3% - 6%),
  •  kwotę, jaka przysługuje za dany procent.
       Oczywiście największe odszkodowanie przysługuje nam za 100% uszczerbek, ale oznacza to zgon, czego szczerze nikomu nie życzę. Jak sami widzicie obecnie cały proces przebiega bez chociażby spojrzenia kogokolwiek na nasze kolano, bez spotkań, bez indywidualnego podejścia do sprawy, wszystko drogą elektroniczną, zatem nie ma mowy o wyjątkowym potraktowaniu do Twojego kolana. W przypadku zwykłego ubezpieczenia, czyli takiego, które jest obowiązkowe (w pracy, w szkole, na uczelni) nie możemy liczyć na kokosy. Ba, nie liczmy nawet, że będziemy w stanie pokryć jakiekolwiek koszty. Przyznanie 5% uszczerbku na zdrowiu oznacza dla nas około 200zł - 400 zł, w zależności na jaką całkowitą kwotę w ogóle jesteśmy ubezpieczeni (ile wynosi owe 100% uszczerbku). Można to łatwo sprawdzić, prosząc (w zakładzie pracy, szkole, uczelni) o kopie umowy z ubezpieczycielem. Specjalną uwagę chciałbym zwrócić na sportowców w wieku szkolnym - zadbajcie o to, żeby przy wpłacie składki na ubezpieczenie zdrowotne (zwykle na początku roku szkolnego) dopytać się, czy obejmuje ono także aktywność pozaszkolną, taką jak przynależenie do klubu sportowego. Często okazuje się bowiem, że tak nie jest, jednak dopłacając dosłownie kilka złotych do podstawowego ubezpieczenia (np. zamiast 20zł zapłacimy 30zł) zostaniemy objęci pełnym ubezpieczeniem.

       W przypadku, gdy jesteśmy ubezpieczeni w kilku miejscach (np. w szkole i klubie sportowym, w którym trenujemy i szkole) nie możemy liczyć na podwójne ubezpieczenie. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się klauzulą, według której o ubezpieczenie możemy starać się tylko od jednego ubezpieczyciela, nawet jeśli jesteśmy ubezpieczeni jednocześnie w kilku miejscach. Warto w takim przypadku zbadać, gdzie dostaniemy większe pieniądze i właśnie tam udać swoje kroki.
Sytuacja z ubezpieczeniem dobrowolnym (prywatnym, nadobowiązkowym, indywidualnym) jest zupełnie inna. Co prawda wysokość opłacanych przez nas składek jest znacząca, ale również kwota odszkodowania jest wysoka. Oczywiście jej dokładna kwota zależy od konkretnej umowy z ubezpieczycielem.

takiekolano.blogspot.com

17 komentarzy:

  1. to sie zalamalem, ale dzieki za te wszytkie informacje

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że warto doprecyzować wątek wypłaty odszkodowań. Zgodnie z prawem wysokość odszkodowania jest ograniczona tylko w przypadku UBEZPIECZEŃ MAJĄTKOWYCH (np. autocasco czy mienia od ognia). Obowiązuje bowiem zasada, że nie można zarabiać na ubezpieczeniach - tym samym łączna wartość wypłaconych odszkodowań nie może przekroczyć wartości ubezpieczonej rzeczy. Choć i to jest pewne uproszczenie, bo Kodeks cywilny dopuszcza możliwość umówienia się inaczej, czyli zawarcia takiej umowy ubezpieczenia majątkowego, zgodnie z którą wypłata odszkodowania przewyższa wartość poniesionej szkody. To jednak teoria – w praktyce takich rozwiązań zakłady ubezpieczeń nie stosują. Tym samym, jeśli nawet wykupisz kilka polis autocasco na ten sam samochód w różnych firmach, a po wypadku potem wystąpisz do każdej z nich o odszkodowanie, to nie otrzymasz równowartości kilku samochodów. Łączna suma wypłaconych odszkodowań nie przekroczy wartości ubezpieczonego samochodu, a wysokość wypłat z poszczególnych zakładów ubezpieczeń zostanie ustalona proporcjonalnie.
    Ta reguła nie obowiązuje jednak w przypadku UBEZPIECZEŃ OSOBOWYCH (czyli np. ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków albo ubezpieczeń na życie). W tym przypadku z każdej posiadanej polisy ubezpieczonemu lub uposażonemu należy się odrębne odszkodowanie lub świadczenie w umówionej wysokości. Tak więc odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu będzie wypłacone z każdej polisy niezależnie od tego, ile ich posiadasz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też zależy ile można wywalczyć. Jak nie wiecie to można się dowiedzieć zgłaszając się do kancelarii o bezpłatne porady prawne. Oni powiedzą ile przysługuje, na co można w danej sytuacji liczyć, czy w ogóle warto walczyć. Można naprawdę ładne odszkodowania uzyskać, tylko trzeba wiedzieć jak działać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Odszkodowanie proponowane przez ubezpieczyciela może wcale nie być wysokie i warto jest walczyć o zwiększenie tej kwoty. Polecam wam porady prawne w kancelarii Artura Klimkiewicza. Ma on spore doświadczenie w takich sprawach i już nie raz za uszczerbek na zdrowiu udało mu się wywalczyć dkla klientów wielokrotnie wyższe kwoty odszkodowań niż te proponowane przez ubezpieczyciela

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Chcialem zapytac jak wyglada sprawa z wyplata odszkodowania w przypadku ponownego urazu tej same nogi np.kolana Bede wdzieczny za pomoc

    OdpowiedzUsuń
  9. Kwestie odszkodowań nie są mi do końca znane, czytałam tylko o tym w internecie, ale nie mam takiej wiedzy, aby udzielać komuś rad. Na szczęście wiem, kto może ich udzielić i wiem, że takim miejscem jest https://wieksze-odszkodowanie.pl/ , czyli kancelaria radcy prawnego, który sprawami odszkodowań i nie tylko, zajmuje się na co dzień.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. W sumie ja jeszcze nigdy nie miałam okazji korzystać z mojego ubezpieczenia, ale jestem zdania, że jak najbardziej warto jest je mieć. Również bardzo ciekawie na stronie https://kioskpolis.pl/benefia/wypowiedzenie-oc-benefia/ zostało opisane to jak możemy ubiegać się o wypowiedzenie umowy OC.

    OdpowiedzUsuń
  13. Podejrzewam, że wiele zależy od samego ubezpieczenia, inne będą kwoty dla droższych, inne dla tańszych. W każdym razie i tak najważniejszy jest powrót do zdrowia

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja niestety nie posiadam ubezpieczenia, a coś strzeliło ostatnio w mojej kostce i będę zmuszona zrobić rtg w Krakowie . Oby to nie było nic poważnego i nie było konieczne leczenie i rehabilitacja, bo będę musiała ponieść koszty z własnej kieszeni

    OdpowiedzUsuń
  15. Uzyskanie odszkodowania za wypadek komunikacyjny może być skomplikowane. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który specjalizuje się w sprawach odszkodowawczych. Dzięki temu będziemy mieli większe szanse na uzyskanie sprawiedliwej rekompensaty za odszkodowanie za wypadek komunikacyjny.

    OdpowiedzUsuń
  16. Zawsze można się odwołać gdy uważamy, że odszkodowanie jest zaniżone

    OdpowiedzUsuń
  17. Odszkodowania - sfera naprawy krzywd. Kancelaria, która nie tylko rekompensuje straty, lecz przywraca nadzieję. Profesjonalizm, empatia i wsparcie w drodze do sprawiedliwości. https://kasprzakradca.pl/

    OdpowiedzUsuń